Събития и изложби
27.07.2021

ПОКАНА

Уважаеми жители и гости на Тутракан,
имаме удоволствието да Ви поканим на откриването на гостуваща мобилната изложба „Междувоенният градски живот в равнината Бараган - Олтеница, Кълъраш и Слобозия“ на 28 юли (сряда) от 17 часа в Изложбената зала на Исторически музей-Тутракан.
Мобилната експозиция включва фотографии (картички) на стари сгради от Олтеница и Кълъраш.
Интерес за посетителите на изложбата е и представянето на Слобозия, но през фотоапарата на фотографа Костика Асинте, който е военен фотограф доброволец в Първата световна война. През 1930 г. той открива собствено фотоателие, наречено „Фото Сплендид“, в центъра на Слобозия. Въпреки че се пенсионира през 1960 г., той продължава да снима околностите на Слобозия. Неговата работа съдържа около 5000 фотографски негативи върху стъклени плочи, направени между 1935 и 1945 година. Снимките на Асинте са едни от най-автентичните исторически документи от междувоенния период в Слобозия и околностите.
Изложбата е реализирана от Музей „Долен Дунав“ Кълъраш, Румъния по проект ROBG-271 „Тутракан – Кълъраш - иновативен културен мост за устойчиво регионално развитие“.